اتاق بازی کودکان مبتلا به سرطان

اتاق بازی کودکان مبتلا به سرطان

اتاق بازی کودکان مبتلا به سرطان و جمله ی(میای با هم بازی کنیم؟)

جمله ی آشنا برای کسانی که در اطراف خود بچه ی کوچک دارند. زمانی که کودکی دچار استرس و اضطراب می شود معمولا برای رفع یا فراموشی آن به بازی کردن با خود یا اطرافیان و کودکان هم سن و سال مشغول می شود. اضطراب کودک با بازی کردن از بین می رود و می تواند اندکی در دنیای کودکانه ی خود غرق شود. بازی یکی از مهم ترین عوامل سلامت فرد و رشد جسمی، روانی و عاطفی است

از آنجایی که کودکان مبتلا به سرطان استرس و درد و رنجی بیشتر از کودکان معمولی می کشند بیشتر از بقیه نیاز به بازی دارند تا درد سرم و آمپول را برای مدتی از ذهنشان خارج کند. شمیم مهر اتاق هایی را برای کودکان مبتلا به سرطان فراهم کرده است که تمام نیاز کودکان به بازی تکی و گروهی را تامین کند.

بنیاد حمایت از کودکان سرطانی و بی سرپرست شمیم مهر شامل یک اتاق تاریک برای تمرکز، یک اتاق بازی پر از عروسک و اسباب بازی های خوشگل برای کودکان و یک اتاق نقاشی پر از قلمو و رنگ است که هر کودکی بیشترین یاداوری را از همین مکان ها می کنند. بخش فراموش نشدنی برای کودکان است. در بیمارستان بوعلی اتاق بازی تجهیز شده است تا کودکان مبتلا در صورت نیاز به آنجا مراجعه می کنند.

به عنوان والدین یک کودک سرطانی باید روشی را پیدا کنید تا کودک شما هم انرژی خود را به شیوه ای مثبت تخلیه کند و هم به افزایش اعتماد به نفس و اراده وی کمک کنید، بهترین روش که می تواند این کار را به خوبی برای شما انجام دهد بازی کردن است.

خخه

شرایط اتاق بازی کودکان سرطانی

 

  •  باید کاملا بهداشتی و مرتب باشد تا هیچگونه الودگی در این مکان نباشد.
  • استفاده از رنگ های متنوع و جذاب و همینطور روشن و جاندار که برای کودکان جذابیت داشته باشد.
  • وجود پنجره ها که دارای دیدگاه و منظره ای باشد و کودکان با دیدن این منظره روحیه ی مضاعف پیدا کنند.
  • کف و سقف اتاق توسط رنگ های ارامش بخشی طراحی شده باشد.
  • خوش بو بودن مکان بسیار مهم است. چون کودکان به بو بسیار حساس می باشند و در ذهنشان ماندگار می شود.
  • داشتن کتابخانه با قفسه های متنوع هم یکی از ویژگی های اتاق بازی کودکان است.

 

چه خدماتی در اتاق بازی کودکان سرطانی ارائه می شود؟

 

در مرکز شمیم مهر سه مدل اتاق بازی داریم که خدمات مختلفی در آن ارائه می شود. کودکان به همراه والدبن به این مرکز مراجعه می کنند و تیم تخصصی مشاوره، مشکل آن ها را شناسایی کرده و مطابق به مشکلی که دارند طرح درمانی مناسب را اجرا می کنند. در این موسسه بازی درمانگر، موسیقی درمانگر و تحصیل درمانگر به صورت تخصصی مشغول به کارند.  اما در اتاق بازی کودکان چه می گذرد؟

 

اتاق بازی کودکان مبتلا به سرطان
اتاقی که مدت زمان کوتاهی، کودکان را از فضای تلخ بیماری دور می کند.

اتاق بازی کودکان

وقتی وارد اتاق بازی می شوید، کل حس کودکانه ی شما فعال می شود. این اتاق پر است از عروسک های خوشگل متنوع که کودکان عاشق آن هایند. اتاقی است که بهترین و مهمترین قسمت زندگی یک کودک مبتلا به سرطان را تشکیل می دهد. در این اتاق بازی با کودکان هم سن و سال با موهای تراشیده شده و به یک شکل دنیای رنگارنگی برای آن ها تجسم می کند.

دنیای کودکان مبتلا به سرطان خیلی کوچک است که با عروسک و اسباب بازی می توان پر کرد. کودکان مثل گل لطیفند که بازی کردن باعث شکفتن آنها می شود. این کودکان اسباب بازی هایشان با سرم و تخت های فلزی، میز پذیرش و … اشتباه گرفته می شوند. چه بسا یک اتاقی که یک زمان کوچکی هم آنها را از این فضا بیرون آورد خودش بزرگترین نعمت برای والدین آن ها محسوب می شود.

اتاق تاریک بازی کودک
اتاقی که با تاریک کردن فضای آن، تمرکز کودکان در حین بازی کنترل و تقویت می شود.

بازی درمانی تاریک

یک اتاق تاریک در این مرکز طراحی شده است که بهترین گزینه برای  کودکانی  است که تمرکز کافی ندارند و دچار استرس و اضطراب شده اند؛ چون دید نورش خیلی کم است و کودکان وسایل بازی  را لمس و حس می کنند. در این اتاق ریسه هایی که روشن و خاموش می شوند به کودکان این فرصت را می دهند تا رنگ توپ ها را تشخیص دهند و قدرت دید خود را افزایش دهند.

اتاق نقاشی کودک مبتلا به سرطان
اتاقی که نقاشی درمانی برای کودکان در آن صورت می گیرد.

 نقاشی درمانی یا اتاق نقاشی

 

کودکان خیلی مواقع حسشان را با زبان بیان نمی کنند. معمولا با رفتار یا نقاشی که می کشند دنیای خود و خواسته هایشان را به ما نشان می دهند. در مرکز شمیم مهر، در اتاق نقاشی بحثی به نام هنر درمانی یا نقاشی درمانی وجود دارد که کودکان چه به صورت تکی و چه گروهی در آنجا به کشیدن نقاشی مشغول می شوند که تیم مشاوره این نقاشی ها را تفسیر کرده و اگر مشکلی داشته باشند در صدد رفع آن بر می آیند.

اتاق نقاشی چه تاثیری دارد؟

موسیقی درمانی

 

موسیقی یک عضو جدا ناپذیر از دنیای آدمی است. همیشه از آن یک وسیله برای از بین بردن کلافگی، استرس، درد و خستگی به کار می برند. در کودکان مبتلا به سرطان دخالت موسیقی می تواند تاثیر مفیدی بر درد و رنج و خستگی بعد از شیمی درمانی داشته باشد. موسیقی همچنین تاثیر کمی برا تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس و فشارخون داشته باشد. پس یک روش برای درمان محسوب می شود. آلت های موسیقی نیز در صورت نیاز در اختیار کودکان مبتلا قرار می گیرد.

 

در چه روزهایی برای کودکان جشن گرفته می شود؟

 

جشن و پایکوبی از روش های مرسوم شادی و خوشحالی در افراد است. کودکان نیز عاشق همین جشن و اهنگ و شادمانی اند. دنیای کودکان پر از عشق و شادی و خوشحالیست. اما این بیماری دنیا را برایشان بسیار غیر قابل تحمل می کند. ا جشن هایی که عوامل شمیم مهر در مناسبت ها برگزار می کنند می تواند اندکی از نگرانی ها و ناراحتی این بیماری را رفع کنند و کودکان برای مدتی به پایکوبی و شادی مشغول شوند.

این جشن ها درتمامی اعیاد و مناسبت ها با حضور خیرین و کودکان مبتلا به سرطان با خانواده ی آن ها برگزار می شود.

پیشنهادی: جشن کودکان چگونه برگزار می شود؟

 

حضور چه کسانی در جشن باعث خشنودی کودکان می شود؟

 

جواد قرآن نویس، موسس بنیاد شمیم مهر، در مناسبت ها به بیمارستان های بستری کودکان رفته و آنجا مناسبت ها را با کودکان جشن میگیرند و همیشه هدیه و بسته های معیشتی به بچه ها اهدا می کنند. این کار باعث می شود کودکان نسبت به قبل به زندگی امیدوار تر شده و تشویق خوبی برای کودکانی است که در دوره ی درمان به مشکل می خورند.

بودن کنار کودکان در بدترین شرایط باعث دلگرمی آن هاست و خانواده ی آن ها می دانند که تنها نیستند.

برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان کلیک کنید: روش های کمک به شمیم مهر

و در انتها

سرکردن  با کودکان طعم شیرین بچگی را برای همه ی ما تداعی می کند. کودکان از بازی با ما بسیار روحیه و انرژی می گیرند و حس امنیت به آن ها دست می دهد. چه حس خوبی است که کودکان مبتلا به سرطان را در این امر یاری کنیم و خیلی مواقع با ملاقات و بازی و صحبت با آن ها امید را در دل هایشان زنده نگه داریم.

کودکان به تنهایی نمی توانند با سرطان مبارزه کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top