خدمات مددکاری ارائه شده در شمیم مهر

خدمات مددکاری شمیم مهر

خدمات مددکاری شمیم مهر: هر موسسه ای برای هدف خود، خدمات زیادی ارائه می دهد. بر اساس نیاز های افراد در جامعه می باشد. یکی از موسسه ها، بنیاد شمیم مهر استان اردبیل است که بصورت غیر دولتی و کاملاً با کمک‌ های مردمی اداره می‌شود. هدف از تاسیس این موسسه، درمان کودکان مبتلا به سرطان از بدو تولد تا سن قانونی ( ۱۸ سال) می باشد.

برای آشنایی بیشتر با خدمات موسسه، به خدمات شمیم مهر مراجعه کنید.

مدد کاری اجتماعی چیست؟

حرفه ای که مسائل جوامع، افراد و گروه ها جزو دغدغه های اصلی آن هاست. آنها درصدد ارتقا آرامش فردی و جمعی می باشند.

برخلاف باور های غلط حاکم بر جامعه، مددکاری اجتماعی صرفا به معنی کمک های نقدی و غیر نقدی برای تامین نیاز های معیشتی افراد نیست. حرفه ای است که به بیمار و خانواده اش، در شناخت هر چه بهتر نیاز های خود و راه های پاسخگویی کمک می کند.

در مورد بیماری های سرطانی، این امر با کمک مددکار اجتماعی مربوطه و سایر منابع مورد اختیار بیمار و خانواده، قابل اجرا می باشد. افراد را در رفع نیازها یاری می کنند.

علاوه بر این، مددکاری اجتماعی سبب برقراری ارتباط بین منابع حمایتی و ظرفیت های اجتماعی میشود. همچنین در صورت ارتباط، آن را تسهیل می کند. اما مددکاری اجتماعی چند نوع هستند؟

مددکاری اجتماعی فردی

مددکار اجتماعی فردی است که دانش و معلومات خود را در زمینه روابط انسانی به کار می‌گیرد. ایجاد روابط مهارتی است که منجر به برانگیختن استعدادهای اجتماعی پنهان در افراد می‌شود و باعث سازگاری بهتر آنها با محیط می‌شود. کمک در عادی سازی مشکلات و همچنین ارتباط برای رفع مشکلات، وظیفه آنهاست.

مددکاری اجتماعی گروهی

مددکاری اجتماعی گروهی به افراد در مسائل فردی، گروهی یا اجتماعی کمک می‌کند. این امر از طریق تجربه‌های گروهی هدفمند، بهبود عملکرد گروهی و اجتماعی فرد را تسهیل می‌کند و از این جلوگیری می‌کند که مشکلات او را از جامعه جدا کند یا به حالت منزوی بیافکند. این نوع مددکاری باعث افزایش فعالیت فرد در جامعه می‌شود و باعث می‌شود که او بیشتر در میان افراد به صورت عادی حضور یابد.

مددکاری اجتماعی جامعه ای

این نوع مددکاری به هدف پوشش دادن به مردم یک منطقه یا افرادی که به حاشیه رانده شده و محروم هستند، می‌پردازد. ارتباط با این افراد، منجر به دسترسی بیشتر به فرصت‌های شغلی، آموزشی، و منابع اجتماعی خواهد شد، که در نتیجه نیازهای اولیه آنها تامین می‌شود.

مددکاری اجتماعی و اهداف آن

هدف اصلی این نوع مددکاری، ارتقای مهارت‌ها و توانایی افراد برای بهره‌گیری بهتر از منابع در جوامع است، تا مشکلات را به بهترین شکل و در کمترین زمان حل کنند. هدف مددکاری شمیم مهر، مدیریت مسائل مرتبط با سرطان و درمان آن است، از طریق افزایش آگاهی و توانمندی افراد برای مقابله با این بیماری؛ که می‌تواند کودکان سرطانی را از چنگال این بیماری منحوس نجات دهد.

اتاق معاینات درمانگاه شمیم مهر

 

چه خدماتی در شمیم مهر در حال انجام است؟

در شمیم مهر، هر نوع خدماتی که به افراد در راستای رفع مشکلات روانشناختی یا معیشتی یا هر مشکلی که سبب شده است افراد با آن درگیر بیماری سرطان شوند و حتی بعد از مبتلا شدن به این بیماری مشکلاتی ایجاد شده باشد کمک می کند.

این موسسه، با معرفی خود به مراکز درمانی، از آنها برای معرفی  کودکان سرطانی به این مرکز کمک می گیرد تا هزینه های درمانی این کودکان بی گناه را صفر تا صد متقبل شوند. بعد از معرفی، کادر های اجرائی این بنیاد، برای آشنایی بیشتر با خانواده و خود فرد مبتلا به سرطان، درباره ی آن ها تحقیق کرده و در صورت تایید، تحت پوشش خود قرار می دهند.

اما خدمات ارائه شده را می توان به صورت زیر شرح داد:

کمک هزینۀ درمانی

برخی از افراد به دلیل نداشتن وسع مالی و شرایط بد اقتصادی، در صورت آگاهی از بیماری به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند و چه بسا در صورتی که به موقع درمان نشوند فرد مبتلا را از دست می دهند و دنیایشان از سیاهی این بیماری پر می شود.

اما وجود شمیم مهر یک انگیزه ی دوباره برای آن هاست که بدون نیاز به فکر کردن به این مسائل،  دل بندشان را برای همیشه در کنار خود داشته باشند.

اولین مشخصه این موسسه، رایگان بودن هزینه های درمانی برای کودکان سرطانی است. در این موسسه همه ی هزینه های مربوط به درمان توسط خیرین محترم تامین شده و افراد مراجعه کننده به هیچ عنوان پولی در قبال خدمات ارائه شده پرداخت نمی کنند.

در صورت نیاز به آزمایش، پول پرداختی توسط افراد مبتلا، با گرفتن گواهی یا فاکتور و تحویل آن به موسسه، عینا به فرد برگشت داده می شود.

علاوه بر رایگان بودن هزینه های درمانی، هزینه ی تهیه ی دارو ها نیز رایگان صورت می گیرد. افرادی که شرایط رفاهی مناسبی برای تهیه ی دارو و درمان کودکان ندارند می توانند به راحتی از مرکز شمیم مهر کمک گرفته و برای درمان هر چه سریعتر مبتلایان اقدام نمایند و فرد مبتلا را به زندگی بازگردانند.

برای کمک های نقدی و غیر نقدی می توانید کلیک کنید.

بسته‌های کمک معیشتی برای خانواده های کودکان مبتلا به سرطان

در مناسبت ها و روزهای مهم سال، خیلی از افراد به دلیل هزینه ی گزاف درمان بیماری سرطان، مایحتاج خانه را که به عهده ی سرپرست خانواده است با زحمت تهیه کنند یا حتی گاهی اوقات از تهیه ی آن باز می مانند و از این رو مواد حیاتی به بدن نرسیده و تلاش برای بهبود درمان بی ثمر خواهد بود.

موسسه ی شمیم مهر، با بررسی و تشخیص نیازمندی خانواده ها، در هر مناسبت، برای خانواده های نیازمندی که کودک مبتلا به سرطان دارند، بسته های معیشتی یا کمک های نقدی در نظر گرفته و به آنها تحویل می دهند.

طریقه ی تحویل آن یا به صورت ارسالی یا در صورت مراجعه به مرکز، به صورت حضوری می باشد.

اولویت در تهیه بسته‌های معیشتی، بر اساس نیازهای اساسی افراد قائل می‌شود. این بسته‌ها معمولاً شامل بهترین و با کیفیت‌ترین مواد غذایی هستند و حاوی مواد اساسی و اهم افراد می‌باشند.

همچنین، کودکان پس از هر جلسه شیمی درمانی به مرکز مراجعه کرده و بسته‌های معیشتی خود را دریافت می‌کنند. این بسته‌ها شامل مواد غذایی مورد نیاز بدن پس از شیمی درمانی است.

تهیه پوشاک برای افراد نیازمند مبتلا به سرطان

این موسسه علاوه بر بسته های معیشتی مورد توجه به خانواده های نیازمند، به تهیه ی پوشاک نیز کمک می کنند. این پوشاک یا توسط خود موسسه تهیه می شود و یا توسط افراد خیری که بعضی اوقات به مرکز مراجعه کرده و به عنوان نذر یا کمک به موسسه تحویل می دهند.

خیرین در مناسبت‌هایی مانند عید نوروز یا زمان تحصیل، لباس‌های نو یا لوازم تحریر برای کودکان خود می‌خرند، که باعث فاصله‌گرفتن کودکان از بیماری و افزایش احساس خوشحالی در آنها می‌شود.

همچنین خیرینی که فروشگاهی مد نظر دارند یا خود صاحب فروشگاه هستند، بن خرید پوشاک در اختیار موسسه قرار می دهند تا در صورت نیاز به خانواده ها تعلق گیرد. اگر مبلغی که خرید می کنند بیشتر از این بن خرید باشد بقیه ی هزینه را خیریه متقبل خواهد شد.

افرادی با قلب پاک و صاف که در کنار این بچه‌ها هستند، به آنها کمک می‌کنند تا به سرعت بهبود پیدا کنند. این روحیه کوچک، کودکان را به جنگیدن با بیماری منحوس سرطان تشویق می‌کند.

از دیگر فعالیت هایی که در موسسه انجام می شود به آموزش نقاشی، موسیقی و قصه خوانی اشاره کرد.

عوامل دخیل در تحت پوشش بودن افراد

افرادی که از علائم و خطرات بیماری سرطان آگاه نیستند، اغلب پس از درگیری و بدخیم شدن بیماری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و درخواست درمان می‌دهند.پس از تشخیص صحیح بیماری توسط کادر درمانی، این افراد به مرکز شمیم مهر ارجاع داده می‌شوند و تمامی هزینه‌های درمان کودکان به این موسسه واگذار می‌شود.

اما همه ی افراد می توانند تحت پوشش این موسسه قرار گیرند؟ این موسسه با داشتن افراد خبره در این امر، به بررسی شرایط خانواده ها اقدام می کنند و در صورت صلاح دید تحت سرپرستی خود قرار می دهند. لازم به ذکر است که تمامی افراد تحت پوشش، درمان رایگان می شوند و تا بهبودی کامل تحت پوشش این موسسه خواهند بود.

اصلی ترین وظیفه ی مددکاران اجتماعی و خیریه ی شمیم مهر چیست؟

 • جمع آوری اطلاعات فردی و خانوادگی افراد مراجعه کننده
 • تشکیل پرونده برا خانواده ی نیازمند کمک
 • پیگیری روند درمان به صورت حضوری یا تلفنی
 • تشکیل جلسه های درمانی با پزشکان معالج و پیگیری بهبود بیماران
 • مشاوره های فردی برای سازگاری کودکان با این بیماری از زمان تشخیص تا زمان درمان
 • ایجاد شناخت و بستر مناسب برای رو به رویی با این بیماری
 • امید و توان بخشی به کودکان و خانواده ی آن ها برای افزایش روحیه
 • برگزاری جشن ها و برنامه های مفرح برای شادی و تندرستی کودکان و خانواده ی آنها
 • پرداخت تمامی هزینه های درمانی اعم از هزینه ی بیمارستان، دارو و آزمایش از زمان ابتلا تا بهبود آن
 • هزینه های رفاهی را تامین کردن(بسته معیشتی)
 • تهیه ی اقلام مورد نیاز اعم از خوراک و پوشاک
 • خنواده ها و اسکان آنها
 • روانشناسی اختصاصی در خصوص مشاوره و حمایت
 • کمک به حضور کودکان سرطانی در جامعه و ارتباط با افراد
 • ثبت مشتندات و نوشتن گزارشات
 • رعایت اصول اخلاقی و حس همدری در ان ها
 • مدیریت و سازماندهی افراد تحت پوشش

چگونه در خیریه عضو و کمک کنیم؟

افراد ستاره دار در شمیم مهر شامل چه کسانی می شود؟

بعد از بررسی درباره ی افراد مراجعه کننده، افرادی در میان آنها پیدا می شود که به شدت نیازمند هستند و حتی پول خرید مایحتاج خود را نیز ندارند. در این صورت به افراد ستاره دار در موسسه تبدیل می شوند که این افراد شامل تمامی خدمات شمیم مهر بدون هزینه خواهند شد. این خدمات شامل بسته‌های معیشتی، لباس، حمل و نقل، و کمک های مربوط به پوشاک می‌باشند.

اتاق روانشناسی درمانگاه شمیم مهر

اسکان افراد تحت پوشش از شهر های دیگر

خیلی از افرادی که در شهر های دیگر سکونت و کودک مبتلا به سرطان دارند، نگران مکان اسکان در اردبیل می باشند. این موسسه علاوه بر خدمات مددکاری، دو مکان اختصاصی در نظر دارد. افرادی که ساکن اردبیل نیستند. افراد به اینجا فرستاد. تا هر زمانی که نیاز باشد در آنجا اسکان یابند.

برای اطلاع از مکان اسکان افراد تحت پوشش کلیک کنید: سرای نیکان

سخن پایانی

کودکان همیشه و در هر زمانی نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارند. در صورت مبتلا به بیماری سرطان، این توجه باید چندین برابر شود؛ چرا که کودکان توانایی رو به رویی با این بیماری را ندارند. معمولا برای سلامت دوباره، سختی زیادی را تحمل میکنند. خیلی از خانواده ها نیز با علائم و نیاز های کودکان مبتلا به بیماری آشنایی ندارند.

آگاهی کامل و کافی فقط وقتی تحت پوشش و نظارت یک مرکز باشند، میسر میشود. مرکز شمیم مهر، بهترین مکان برای خانواده های کودکان مبتلا به سرطان است تا به زندگی شاد قبل ابتلا به بیماری برگردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top