روانشناسی خانواده کودکان مبتلا به سرطان

روانشناسی خانواده کودکان مبتلا به سرطان

روانشناسی خانواده کودکان مبتلا به سرطان: کودکان به تنهایی نمی توانند با سرطان مبارزه کنند!

اگر صاحب فرزند شده باشید، متوجه می شوید که جانتان بسته به جان آنهاست. وقتی خار در پایشان می رود حاضرید هر کاری از دستتان بر می آید بکنید تا خم به آبرویشان نیاید. اسم سرطان نیز در دنیای امروزه خطرناک جلوه داده شده است و خانواده ها آگاهی کافی درباره ی آن را ندارند. چه بسا با درگیر شدن فرزند خود، تمام روحیه ی خود را از دست می دهند و زندگی برایشان غیر قابل تحمل می شود.

شرایط بیماری به خودی خود بسیار سخت است و علاوه بر کودک اطرافیان را نیز درگیر می کند. خیلی از افراد نحوه ی صحیح برخورد با کودک مبتلا را نمی دانند و در رفتار دچار اشتباهات مکرر می شوند که برای کودک بسیار مضر است.

خیلی از کودکان مبتلا، می‌دانند سرطان دارند، اما به خاطر والدینشان سکوت می‌کنند. پدر و مادر تصور می‌کنند که کودک نمی‌داند مریضی‌اش چیست، درحالی‌ که قرار گرفتن در محیط، به کودکان همه چیز را یاد می‌دهد.

اما روانشناسی خانواده ها چه کمکی به درمان فرزندان مبتلا به سرطان  می کند؟

درخت زندگی در شمیم مهر

روانشناسی خانواده کودکان مبتلا به سرطان

هنگامی که خانواده ای متوجه بیماری فرزندشان میشود، شرایط بسیار سختی بر زندگی خانواده سایه می افکند. مشکلات روحی، اجتماعی و اقتصادی بخشی از آنها است. اولین عکس العمل خانواده در مواجهه با این حقیقت تلخ، انکار و نوعی نپذیرفتن است.

معمولا اولین کاری که چنین خانواده ای می کنند آزمایش دوباره و گاهی سه باره است اما زمانی که مطمئن می شوند باید یک رفتار منطقی و دور از احساسات را در پیش بگیرند اما لزوما نیاز به یک روانشناس دارند تا درباره ی بیماری سرطان و شرایط درمان و نحوه ی آشنایی کودکان با این بیماری اطلاعات کسب کنند.

این موضوع بسیار ناراحت کننده است. اما می توان اقدامات مفیدی در جهت حفظ روحیه کودکانجام داد. آماده کردن او برای آزمایش ها و تشخیص روش های مناسب درمان، تا حدی این شرایط را آسان کرد.

نکات ارائه شده در این مقاله به شما کمک می کند تا هم به خودتان و هم به فرزند مبتلا به سرطانتان امید دهید و بدانید چیزی که باید ملاک قرار دهید قدرت رو بروی با این بیماری است تا در وهله ی اول برای مقابله با آن قدرت زیادی داشته باشید.

پیشنهاد شده: خدمات روانشناختی شمیم مهر

چند نکته مهم برای والدین درباره رفتار با کودک سرطانی

 • کودکانی که سن پایین تری دارند بیشتر از بقیه نیاز به حمایت عاطفی دارند. باید زمانی برای بازی و شنیدن حرفایشان اختصاص دهید. اجازه دهید به راحتی احساسات خود را بروز دهند و درباره ی ترس های خود صحبت کنند و با امید در حرف هایتان، امید کودکان و اشتیاق به زندگی را در آنها همیشه زنده نگه دارید.
 • توجه افراطی به کودکان باعث می شود که کودک تصور کند در شرایط غیر عادی قرار دارد. در صورت داشتن خواهر یا برادر، حس حسادت و یا دلسوزی به آن ها دست دهد و برخورد نا متناسب و غیر معمول از آن ها سر زند چه بسا باید از محبت های افراطی و خیلی زیاد جلوگیری شود.
 • بعد از آگاه کردن کودک از وضعیت بیماری، باید کودک را تشویق به ورزش و تحرک کنید. بدن کودک برای رو به رو شدن با مراحل سخت درمان، آماده میشود. با این کار روحیه ی او نیز افزایش یابد.
 • اجتناب از حرف های در گوشی و به اصلاح پچ پچ در حضور کودک که باعث کنجکاوی و ناراحتی وی می شود.

 

خدمات روانشناسی

خدمات روانشناسی برای خانواده های کودکان مبتلا به سرطان

علاوه بر تقبل هزینه های درمانی و دارویی توسط بنیاد حمایت از کودکان سرطانی و بی سرپرست شمیم مهر، خدمات روانشناسی نیز با عنوان مرکز روزنه، برای آن ها انجام می گیرد که از خدمات روانشناسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاوره فردی

افراد بعد از ابتلای یکی از اعضای خانواده به سرطان دارای تنش ذهنی می شوند و دائم از زمین و زمان گله می کنند. سوال هایی این چنینی از خود می کنند که چرا من؟ چرا باید از بین تمامی افراد من این سرنوشت را تجربه کنم؟ و سوال های تکراری و تکراری که باعث فشار روحی و روانی به آن ها می شود.

بهترین راه برای اینکه این تنش روانی را تجربه نکنند، صحبت درباره ی این موضوع با یک روانشناس حرفه ای یا فردی است که خود این موضوع را تجربه کرده است. شمیم مهر در بخش روانشناسی با استفاد از روانشناس های خبره ی خود در این امر، به کمک خانواده و کودکان مبتلا شتافته است.

این مشاوره شامل:

 • کاهش اضطراب
 • جلوگیری از افسردگی
 • رفع استرس بعد از ابتتلا
 • فرزند پروری
 • تعارضات زناشویی
 • مداخلات در حوزه بیمار
 • آموزش روانشناختی
 • و…می شود.

با این مشاوره علاوه بر کمک به کودک، فرد به خودش نیز کمک می کند تا زندگی با کیفیت بالاتری حتی قبل از ابتلا را تجربه کند.

برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان، روش های کمک به شمیم مهر را امتحان کنید.

گروه درمانی

گروه درمانی همانطور که از نامش پیداست به صورت گروهی انجام می گیرد. واحد روانشناسی شمیم مهر با تخصص روانشناسان خود، به سلامت روان افراد کمک می کنند. در این گروه دو یا چند نفر توسط یک روانشناس و مددکار تحت مشاوره قرار می گیرند. این گروه درمانی به صورت ثابت و منظم انجام می گیرد تا افراد سلامت روانی خود را بهبود بخشند.

با همه گیری کرونا این بخش به صورت اینترنتی و توسط پیام رسان ها انجام گرفت. به حمدالله با پایان کرونا، دوباره روان درمانی گروهی نیز پا برجا خواهد شد.

مشاوره تلفنی

تا قبل از شیوع بحران کرونا، مشاوره تلفنی، صرفا برای خانواده‌هایی انجام می‌شد که امکان حضور در شمیم مهر  را به سبب بعد مسافت یا دلایل جسمانی و … نداشتند. اما در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا و اهمیت حفظ بهداشت روان افراد در این دوران به سبب افزایش اضطراب اجتماعی ناشی از بحران کرونا، بخش روانشناسی، روش مشاوره تلفنی  از راه دور خود را گسترش داده است تا بتواند، هم راستا با پروتکل های ستاد مبارزه با کرونا، وظیفه خویش را  انجام دهد.

 

ارجاع به روان‌پزشک

بعضی از بیماران و یا خانواده ایشان هم­زمان با دریافت خدمات روان­شناسی، به دریافت دارو نیز نیاز دارند. بخش روانشناسی در چنین مواردی خانواده و یا بیمار را به روانپزشک معرفی می‌نماید تا اثربخشی روان‌درمانی نیز بالاتر رود.

سوگ درمانی

سوگ مرگ عزیزان، بزرگترین مصیبت است. بزرگترین و پیچیده ترین آن، از دست دادن کودک است. اگر حل نشود، باعث اختلال در روند زندگی فرد و مشکلات اجتماعی خواهد شد. روانشناسان شمیم مهر به این موضوع اشرافیت دارند. بعد از دست دادن فرزندان، والدین را تا بهبود سلامت روان، زیر نظر می گیرند. برای آن ها خدمات مشاوره ای اختصاصی برگزار می کنند. تا والدین با غم نبودن فرزند دلبندشان کمی کنار بیایند.

 

در انتها

شمیم مهر در نظر دارد به بهترین شکل خانواده ی افراد مبتلا به سرطان را تا درمان کامل کودکان خود حمایت مالی و روحی کند تا افراد در کنار این بیماری، در جامعه حضور داشته و روند عادی زندگی خود را بگذرانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top